Igazolás üzleti beutazási mentességhez

Igazolás üzleti beutazási mentességhez

Hogy kell igazolni az üzleti beutazási célt ahhoz, hogy megkapjuk a mentességet? .

A kormány szeptember ötödikétől korlátozás nélkül teszi lehetővé az üzleti célú beutazást külföldről. Ennek célja a magyar gazdaság zavartalan működése.

Módosító rendelkezés jelent meg szeptember negyedikén, amely a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 408/2020. (VIII.30.) Korm. rendelet rendelkezései közé többek között az utazási, gazdasági célú beutazásokat terén speciális szabályokat illesztett.

Ez azt jelenti, hogy 2020. szeptember 5-től mindazok, akik üzleti illetve gazdasági célból kívánnak Magyarország területére utazni, azok a rendelet 10/A. §-a, illetve 10/B §-a szerinti szabályokkal számolhatnak. Ezen szabályozás külön szól a Magyarországra visszatérni kívánó magyar állampolgárokról, illetve a beutazni kívánó külföldi állampolgárokról. Mindkét esetben lehetővé teszi a korlátozások nélküli belépést Magyarország területére, amennyiben az érintett az utazás üzleti, gazdasági célját a belépéskor igazolja.

 width=

Igazolásra van szükség a mentesség megszerzéséhez

A rendelkezések alapján mind a magyar, mind a külföldi állampolgároknak lehetőségük nyílik a korlátozás nélküli belépésre, de ez üzleti, gazdasági cél hitelt érdemlő igazolásához van kötve. Emellett a szabályozás kimondja azt is, hogy amennyiben az indok igazolásának hitelességével kapcsolatban a belépéskor kétségek merülnek fel, úgy az általános szabályoknak megfelelően kell lejárni, azaz a belépési korlátozások alól nem mentesülhet a belépni kívánó személy.

Mivel a mentesség nem automatikus, hanem meghatározott feltételek teljesüléséhez kötött fontos, hogy a beutazni kívánók maradéktalanul teljesítsék a szükséges feltételeket.

Mit nevezünk üzleti illetve gazdasági célnak?

A minősítéssel kapcsolatban maga a rendelet bár nem tartalmaz szabályokat ezen fogalmakról más jogszabályok rendelkeznek.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. § 10. pontja szerint hivatali, üzleti célú utazásnak minősül „a magánszemély jövedelmének megszerzése, a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás – a munkahelyre, a székhelyre vagy a telephelyre a lakóhelyről történő bejárás kivételével –, ideértve különösen a kiküldetés vagy a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében más munkáltatónál történő munkavégzés miatt szükséges utazást…”Ugyancsak az szja-törvényben olvasható a gazdasági tevékenység meghatározása is, amely szerint gazdasági tevékenységnek a tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása minősül, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik. A gazdasági tevékenységről nemcsak az szja-törvény, hanem az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény is szól, amelynek 6. § (1) bekezdése az szja-törvénnyel megegyezően határozza meg, hogy mi tekinthető gazdasági tevékenységnek. Az áfa-törvény 6. § (2) bekezdése szerint pedig gazdasági tevékenység körébe tartozik különösen a termelésre, forgalmazásra irányuló ipari, mezőgazdasági és kereskedelmi tevékenység, valamint az egyéb szolgáltatói tevékenység, ideértve a szellemi szabad foglalkozásként folytatott tevékenységeket is.

Igazolásminta

Az igazolás kiállításának részleteire bár nem tartalmaz szabályokat a rendelet, de erősen tanácsos ilyen esetben a munkáltatótól, gazdasági társaságtól, jogalanytól, amely érdekében az utazás történik egy bizonyító erejű, azaz cégszerűen aláírt okirati formájú igazolást szerezni. Ezen dokumentumban feltétlenül meg kell jelölni a beutazás konkrét indokát/célját is.

Bővebb információ az mtu.gov.hu oldalon található.

Kategória: Blog/